Szacunek - zwierzę to nie zabawka

Cześć człowieku, jestem pies, Fafik - tak mam na imię. 
Wziąłeś mnie ze schroniska, jako prezent dla twojego dziecka. Bardzo się cieszę, że mam dom i pana. Będzie nam razem naprawdę fajnie! Ja Ciebie już kocham, bezwarunkowo. 

Czy zanim pojawiłem się w domu, rozmawiałeś z dzieckiem, o tym, że pies to nie zabawka? Czy zadałeś sobie kilka pytań:

·        Czy będziesz mieć dla mnie czas? 
·        Czy będzie Cię stać na moje utrzymanie?
·        Czy będziesz potrafił prawidłowo się mną zajmować?

Starsi koledzy w schronisku mówili mi, że u dzieci, euforia związana z pojawieniem się nowego domownika (w postaci psa, kota, królika, szczura, czy chomika) opada po kilku tygodniach, a czasem nawet szybciej. A wtedy najchętniej rzuciłyby je w kąt, jak zabawkę. Lecz ja, w odróżnieniu od zabawek, potrzebują uwagi stale. Potrzebuję, żeby poświecić mi czas, pobawić się ze mną, nawiązywać relacje. W związku z tym, obowiązki związane z opieką nade mną spadają na Ciebie dorosły człowieku lub przynajmniej Ty będziesz je nadzorować. 

Czy będziesz miał czas dla swojego zwierzaka? 


Pies, kot, królik, chomik, szczur i każde inne zwierzę, ma swoje uczucia i potrzeby. Przyjmując pod swój dach nowego członka rodziny, w postaci zwierza, musisz być tego świadomy. Tak jak ludzie, tak i my - zwierzęta, pragniemy towarzystwa, zabawy, czułości. Chcemy być w kręgu zainteresowania, czuć się częścią grupy, a nie bezużytecznym śmieciem.  

Czy będzie Ciebie stać na moje utrzymanie?


Tak jak Ty człowieku, tak i ja, pies, potrzebuję picia, jedzenia i schronienia. Ale oprócz tego, również środków czystości i zabawek. Biorąc mnie może nie myślałeś o tym, ile muszę zjeść, ile wymagam przestrzeni do życia. Jest to bardzo ważna kwestia, abyś zdał sobie sprawę, że pies to nie tylko merdanie ogonem i szczekanie. To wydatki jakie musisz ponieść na karmę, szczepienia, odrobaczanie, ewentualne leczenie, środki do pielęgnacji zębów, sierści, a także zabawki oraz legowisko, smycz, miska. Słodki mały chomiczek, to klatka i akcesoria do niej, karma, wyściółka w klatce, środki do pielęgnacji i higieny gryzoni. Każde zwierzę to wydatek i musisz brać to pod uwagę, przyjmując mnie lub inne zwierzę pod swój dach. 

Czy będziesz potrafił prawidłowo się mną zaopiekować? 


Każdy gatunek zwierząt ma innego rodzaju potrzeby, które Ty, jako opiekun, musisz umieć spełnić. Biorąc pod uwagę, że Twoje dziecko wybrało psa jako swoje zwierzę, pamiętaj o tym, że trzeba regularnie mnie czesać, strzyc, kąpać, dbać o higienę jamy ustnej oraz oczu i uszu, a także, gdy nie mam możliwości naturalnego ścierania pazurów, należy mi je obcinać. Gdybyś kiedyś zapragnął mieć kota, wiedz że u kotów mieszkających w domu, do głównych zabiegów pielęgnacyjnych, zalicza się dbanie o sierść, która na skutek sztucznego oświetlenia linieje cały rok. To również obcinanie pazurów, higiena jamy ustnej, oczu, nosa i uszu.  


Skoro już tu jestem, zadbaj o mnie jak należy. Nie pozwól, by stała mi się krzywda fizyczna lub emocjonalna. 

Kocham Cię, Twój wierny
Fafik

P.S.
Wychowując dziecko na dobrego człowieka, nie zapomnij o nauczeniu go szacunku do zwierząt oraz odpowiedzialności w opiece nad nami.

Zdjącia z pixabay

Komentarze

Popularne posty