Jąkanie w spadku - czy dziecko może je odziedziczyć?
- Aauto -  powiedział, wskazując swoim malutkim paluszkiem na samochodzik, leżący nieopodal nas na podłodze. Poprosiłem go, żeby powtórzył, co uczynił 
- Aauto tato. -  Czyżby Frank miał się jąkać? Czy to nie jest przypadkiem dziedziczne?  

Zastanawiałem się jakiś czas nad tym i doszedłem do wniosku, że jąkanie jest dziedziczne. Jednak jest to inna forma dziedziczenia, bo w tym przypadku nie chodzi o geny. Jąkam się już tak długo, że nie zwracam na to uwagi. Nie słyszę swojej wady wymowy. No dobra czasem słyszę, gdy naprawdę się zdenerwuję i zatnę na dłuższą chwilę. Zacząłem słuchać tego co i jak mówię, jakich używam słów i kiedy się zacinam. Odkryłem że mam problem z wyrazami rozpoczynającymi się samogłoską a oraz u. Mówię aauto, aautobus, Aazerbrjdżan, Uursus, uuuuuuuu...uuuurk (Urk miejscowość w Holandii) - tego nie potrafię wypowiedzieć bez zająknięcia się, choćbym nie wiadomo jak mocno się starał. Stąd własnie u mojego dziecka wzięło się aauto. Można to nazwać "dziedziczeniem słuchowym". Frank słyszy w jaki sposób wymawiam pewne słowa i tak je zapamiętuje. 

Na tym etapie rozwoju mojego synka, bardzo ważną rolę odgrywają techniki mówienia, jakie opisałem w poprzednim wpisie - Tato, mamo, twoje dziecko też może się jąkać. Lecz są one potrzebne nie jemu, rzecz jasna, tylko mi. Bo to ja muszę dołożyć wszelkich starań, żeby w rozmowie z synem (a nawet wtedy gdy jest obecny w pobliżu i nie uczestniczy w rozmowie, ale ją słyszy), by mówić poprawnie i płynnie. Ważną rolę odgrywa właściwe mówienie. Należy mówić wolniej (ale nie przeciągać zanadto, bo przeciągać zacznie też dziecko), z ładną dykcją, dobierając słowa które nie sprawią mi kłopotu. Proste prawda? A jednak wymaga to sporo wysiłku i skupienia, żeby uniknąć przyzwyczajeń językowych. Lecz warto. Dla dobra dziecka. 

Kilka ciekawostek: 

  • Jąkały nie mają problemu ze śpiewaniem, robią to płynnie i ładnie 
  • Przekleństwa wyskakują z ust jąkających się osób, niczym pociski wystrzelone z kałasznikowa, bez zająknięcia 

Wśród osób jąkających się, nie brakuje znanych postaci:

  • Jerzy Owsiak - współzałożyciel WOŚP
  • Łukasz Golec - muzyk popowy i jazzowy; współtwórca zespołu Golec uOrkiestra 
  • Rowan Atkinson - brytyjski aktor, Mr. Bean (Jaś Fasola) 
  • Bruce Willis - aktor 
  • Izaak Newton - angielski matematyk i fizyk 
  • George VI - król Wielkiej Brytanii 

Jeśli zgadzasz się ze mną, będzie mi bardzo miło jeśli udostępnisz ten wpis innym, by mógł dotrzeć do większej liczby osób.

Prawa do zdjęcia należą do Michał Moskal

Komentarze

Popularne posty